Sú rozhovory, ktoré nie sú len prázdne frázy. Adiktolog Tomáš Jandáč je odborník a je úprimný vo svojich vyjadreniach.
Stojí za to si rozhovor s ním vypočuť.
Odvykání je nebezpečnější než po heroinu. Léky na úzkost dětem poprvé dají i rodiče
Citujem z článku:
Přestat brát léky na úzkost, jako je třeba Neurol nebo Xanax, je nebezpečnější než odvykání od heroinu. „Ten problém, kvůli kterému to člověk užíval, přijde v daleko větší koncentraci. Pokud jsou užívány na úzkost, přijde úzkost ještě strašnější,“ varuje adiktolog Tomáš Jandáč z Kliniky adiktologie První lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Odvykací stav od benzodiazepinů (skupina léků používající se na pomoc s úzkostmi nebo navozením spánku) může mít fatální průběh. „Ten stav může být velmi nebezpečný s následkem smrti. Závislostní potenciál je tam hodně vysoký, protože úleva po tom léku je okamžitá. Tělo si na to rychle navykne,“ vysvětluje Jandáč.
Často se také děje, že léky na úzkost lékaři lidem předepisují bez podrobnějšího vyšetření a aniž by je varovali o riziku závislosti. „Může to být tím, že má lékař na pacienta málo času nebo pacientovi prostě předepíše něco, co funguje, aby měl za sebe ‚splněno‘. Může to být trochu pokrytecké v tom, že člověku zadělá na daleko větší průšvih, který už on nebude řešit,“ upozorňuje adiktolog.
Ještě nebezpečnéjší může být to, když se k benzodiazepinům dostanou děti. „Není výjimkou, že se poprvé s tímto lékem děti setkají přes své rodiče. Ti mají například lék doma a vědí, že funguje. Mají dítě v nějakém akutním stavu a chtějí mu pomoct. Nedojde jim, že by mu mohli ublížit,“ dodává Jandáč s tím, že si pak děti mohou lék vzít samy u rodičů či prarodičů, ale ani nemají problém sehnat ho na černém trhu například na internetu.
Společnost podle adiktologa závislost na benzodiazepinech, které v Česku problémově užívá asi milion lidí, tolik neřeší, protože se radši věnuje závislosti na nelegálních drogách. „Lidé rádi řeší věci, které se jich tolik netýkají, ale mohou na ně poukázat,“ říká Jandáč.
„Oni nechtějí, aby se o tom vědělo. Když musí například na detoxifikační jednotku, tak nechtějí být srovnáváni třeba s uživateli pervitinu, kteří tam jsou s nimi, a jsou to třeba lidé, kteří skončili na ulici. Oni si říkají, že jsou z té střední třídy. ‚Já jsem paní učitelka, já jsem pan manažer.‘ Takže nechtějí být zařazeni do těchto kruhů a nechtějí přiznat, že trpí v podstatě stejným onemocněním: závislostí,“ uzavírá.
Koniec citácie z článku.
Videorozhovor (ktorý je dlhší a podrobnejší ako článok) bol uverejnený 27. 8. 2024 na odkaze, ktorý som uviedla na začiatku článku.
O tejto problematike vo svete písali a hovorili aj iní odborníci: farmaceuti a lekári.
Tu uvediem ďalšie príklady:
Na túto tému upozorňoval už bývalý farmaceutický riaditeľ John Virapen vo svojich knihách.
Na túto tému som písala už v roku 2012 v tomto článku, kde je úryvok z firmu Food Matters a hovoria tam tiež lekári (iní ako Virapen).
https://popelka.blog.pravda.sk/2012/07/29/na-strave-zalezi/
Citujem z tohoto článku:
Antidepresiva: Dělali jsme studii ohledně střelby na školách v Americe, zkoumali jsme několik těchto incidentů. Ve většině případů buď střelec byl zrovna pod vlivem nebo byl v tu dobu odstavován od jednoho z tohoto typu léků v dobu, kdy spáchaly tyto činy. Nic z toho se pak nevytáhlo u soudů.
Máme problém s přijetí jednoduchých terapií…Pokud má někdo deprese, nejprve by si měl uvědomit, že je v pořádku mít deprese. Pokud jste podvyživený, měl byste mít deprese. Takže už to nedělejte, jezte správně. Co se děje v mysli, ať už je mysl cokoli, může být ovlivněno živinami a chemikáliemi, které vchází do těla. A stejně tak, co člověk dělá. teď neříkám, že psychológové nejsou důležití, jsou. Ale nedá se nic dělat jenom s psychologickou nebo psychiatrickou metodikou.
Pokud je pacientův mozek hladový, pokud je vyhladovělý nebo otrávený je to otázka života a lékařství. Pokud vám vezmou vzorek kosti, bude obsahovat 5 000x víc olova než u egyptských faraónů. Pokud vezmu nějaké vzorky tuku, stále budou obsahovat DDT, DDE a DDD. Ve vašich tukových buňkách i přesto, že DDT bylo zakázáno už před dlouhou dobu, stejně jako spousta dalších chemikálií. Ale chce o tom snad někdo slyšet? Ne.
A to se ještě nikde neobjevilo, nebo pokud ano, lékaři to odmítají dělat, protože všechno, co oni dělají je toxické, každý používaný lék . Předepisované léky, normální léky, všechny léky jsou toxická zátěž pro játra.
Koniec citácie z článku.
Lieky tohoto rázu spomína vo svojich knihách aj americký psychiater Brian L. Weiss. Odkedy začal v liečbe pacientov používať hypnózu, tak predpisoval oveľa menej liekov….a niekedy zistil, že pacientovi pomože hypnoza a lieky na depresiu nepotrebuje.
Tu som dala odkaz na jeho prvú knihu.
https://popelka.blog.pravda.sk/2012/05/20/existuju-veci-medzi-nebom-a-zemou/
Ale potom vyšlo v ČR viac jeho knih, ja som čítala od neho 6 knih. Všetky sú zaujímavé, lebo do každej z nich dával anonymne skúsenosti svojich pacientov (minulé životy, ale niektorí pacienti videli aj do budúcnosti, čo je zaujímavé).
Poslednú knihu „Zázraky se dějí“ písal už so svojou dcérou. Priznám sa, že by som bola rada, keby niektorý z českých alebo slovenských novinárov s ním urobil rozhovor, pokiaľ ešte žije (je ročník 1944, takže je mu už 80 rokov).
Doplnenie:
Na tému liekov je aj tento článok, kde je odkaz na správu z roku 2009 z nemeckého prostredia. Ale v podstate platí i v Eu.
https://popelka.blog.pravda.sk/2025/03/10/skorumpovana-medicina-a-kolaborujuce-urady/
Uverejnené na: https://popelka.blog.pravda.sk/2025/04/04/odvykanie-je-nebezpecnejsie-nez-po-heroine-hovori-o-liekoch-na-uzkost-adiktolog-tomas-jandac/
Komentáře
Okomentovat